Baňkování neboli vakuová masáž – kdy ji podstoupit?

Baňkování je vakuová masáž, která se provádí pomocí skleněných nebo jiných baněk na principu Headových reflexních zónZe zdravotního hlediska ovlivňuje hlavně na lymfatický systém a v praxi je vhodnou kombinací ostatních masáží.

Baňkováním rozumíme přikládání skleněných nádobek, ve kterých je vytvořen podtlak, což způsobí jejich přisátí na pokožku. Baňky se přikládají na určená místa (reflexní zóny, akupunkturní body, ashi zóny) nebo se používají k masáži. Baňky jsou různého tvaru, obvykle kulovitého nebo zvonovitého tvaru, s průměrem otvoru asi 15 – 90mm​​. Efekt baňkování je v regulaci toku krve a qi. Má napomáhat vytažení škodlivin na povrch a jejich vyloučení. Otevírá kožní poty a umožňuje eliminaci škodlivin.

Hlavním cílem léčení odsávacími baňkami je posílit samoléčící síly organismu, dát je do pohybu, aktivizovat a regenerovat celý organismus a zvyšovat jeho výkonnost. V současnosti se baňkování pro svoji nenáročnost a pozoruhodný účinek při léčení mnoha akutních a chronických nemocí dostává znovu do pozornosti lékařů i laiků.

Účinky baňkování

Účinky baňkování se dají shrnout do následujících bodů:

a) zrychluje se metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáni,
b) podpora regenerace kůže a zvýšení její odolnosti vůči různým škodlivinám,
c) podtlakem se stimuluje krevní a limfatický oběh, zvýšený průtok krve, znamená zvýšení teploty v kůži a ve svalech,
d) u kloubů bylo pozorováno zvýšení sekrece synoviální tekutiny, baňkování odstraňuje spasmy kolem postiženého kloubu,
e) stimulace vnitřních orgánů, zvyšuje peristaltiku, motilitu gastrointestinálního traktu, zlepšuje trávení a vstřebávání živin,
f) stimulace nervových zakončení.

Kdy se baňkování používá?

Baňkování se používá na:

 • kloubní a svalové problémy, problémy horního pletence a hrudní oblasti,
 • bolesti zad, páteře, především u starších osob. Převládající stav dlouhodobý, s vyčerpáním. Stavy diagnostikovány s opotřebením, latinské názvy končící slovem …artróza (spondylartróza – postižení kloubních spojení páteře, koxartróza – postižení kyčelních kloubů, gonartróza – postižení kolenních kloubů atd.). Baňky aplikujeme v místě obtíží.
 • stavy akutní, zánětlivé stavy, poúrazové stavy. Baňky mimo akutní ložisko, ve směru toku energie, se smyslem odvedení a mobilizace energie od přeplněného ložiska.
 • vysoký krevní tlak,
 • léčení plicních nemocí, dlouhodobé problémy průdušek (dlouho trvající bronchitidy),

Frekvence baňkování je 1 a 2x týdně. Děti do 4 let věku nebaňkujeme, u silnějších a vysloveně obézních klientů hloubkovým účinkem baněk se dostaneme pod tukovou vrstvu a ovlivníme tak jejich bolestivé problémy.

Kdy se baňkování neprovádí?

 • Děti do 4 let věku,
 • U všech krvácejících stavů (hemofilieleukemie, zvýšená lomivost kapilár)
 • Na poškozenou kůži (popáleniny, infekční kožní onemocnění, alergické exrtémy, poranění kůže),
 • U těhotných žen nebaňkujeme podbřišek a dolní bederní oblast, (těhotné ženy někdy raději vůbec nebaňkujeme),
 • Na smyslové orgány,
 • U silně vyčerpaných salebo apatických klientů pouze prázdná metoda a krátkou dobu,
 • Nad křečovými žilami,
 • Úrazy, zlomeniny, křečové žíly, v místech, kde se cévy dostávají přímo na povrch kůže,
 • Těžké otoky,
 • Při srdečních onemocněních, srdečních infarktů,
 • Těžké jaterní onemocnění, cirhóza, ascites,
 • Při tuberkulóze,
 • V opilosti, při nadměrné únavě, hladu,
 • Při psychických poruchách, u neklidných klientů,
 • Při tetanu, vzteklině a jiných křečových onemocněních,

Po baňkování

Aplikace baněk může způsobit zhmoždění a kruhově otisky baněk na kůži, velikost závisí na trvání baňkování a na síle přisátí. Klient by neměl cítit bolest. Za normálních okolností zmizí podlitiny do jednoho týdne. Při silném přisátí se může objevit puchýř. Po ukončení baňkování se doporučuje celou ošetřenou plochu lehce promasírovat (tření, chvění) v toku energie. Po aplikaci mohou nastat lehké závratě a může dojít k poklesu krevního tlaku u starších lidí (nad 50 let věku). Někdy mohou po banky cítit nevolnost neurotičtější a hysteričtější klienti.

Pozitivní účinky baňkování

1. Vliv na kůži

Fyzikální podněty totiž působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňově metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek i kožní dýchání a zvyšuje se přísun živin do tkání. Podstatou léčby baňkami není jen odstranění stagnující staré krve z pokožky, ale také vyčištění kožního povrchu od jedovatých látek.

2. Vliv na svaly

Tah vyvíjený při baňkování, stimuluje kožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech. Rozšíření cév ve svalech usnadňuje průtok krve: tím se odstraní místní stagnace krve, dojde k významnému zlepšení stavu např. u tzv. zamrzlého ramene. Kromě toho se upravuje i lymfatický tok.

3. Vliv na klouby

Jedna z diagnóz, u které je baňkování vhodné a účinné je chronický revmatismus. Pozitivní vliv se projevuje na zlepšení prokrvení kloubu a zvýšené sekreci mezikloubní tekutiny. Baňkování může odstranit i případné svalové spasmy v okolí postiženého kloubu.

4. Vliv na trávicí soustavu

Většina pacientů po baňkování pociťuje hlad. Trávicí orgány, zvláště slezina a žaludek, jsou nejdůležitějším “motorem” organismu. Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje perilstatiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv. Tím se zlepšuje trávení a vstřebávání živin. Baňkování je tedy účinné při chronických onemocněních žaludku a střev a zácpy.

5. Čištění krve

Následkem podtlaku a sání se zlepšuje krevní oběh v tepnách a žilách, dochází při tom k přechodnému vzniku drobných hematomů. Můžeme tak zmírnit kongesci, usnadnit tok krve a zabránit pozánětlivé extravazaci v tkáních. Zlepšení toku krve je tedy nejdůležitějším účinkem této léčebné metody, která se dá úspěšně využít při ošetření zatvrzelých arterií, zmrzlého ramene a pod.

6. Účinky na nervový systém

Baňkování stimuluje kožní senzitivní nervy, dochází i k ovlivnění zón kontrolovaných odpovídajícími nervy. Při ošetřování zad dochází k přímému ovlivnění střední linie (spinálních a parasympatických nervů) a vedle toho sympatické inervace. Dráždění má dobrý vliv nejen na autonomní nervový systém, ale také na různé orgány jimi řízené. Baňkování je účinné u obecných problémů jako chronická bolest hlavy, závratě, malátnost, zmrzlé rameno, únava, a pod., které vznikají v důsledku úzkosti, trápení a tělesné bolesti. Použití baněk je efektivní také u vnitřních chronických onemocnění jako vysoký krevní tlak, neuralgie (bolesti v průběhu nervu) a revmatismus.

Energetická masáž hlavy

Masáž hlavy vychází Indické a Čínské tradice staré několik tisíc let. Je to jemné ošetření ramen, horní části paží, šíje, hlavy, obličeje a uší. Díky tomu, že se praktikuje na částech těla, které jsou důležitými energetickými centry je tato masáž velmi prospěšná pro celý organizmus. Pokud je člověk ve stresu, hromadí se v těchto oblastech napětí, které se neustále zvyšuje a zapříčiňuje spoustu dalších bolestí.

Tato masáž se provádí v leže, přes oblečení a bez použití oleje. Používají se u ní speciální hmaty reflexní terapie, které ovlivňují uvolnění blokád v oblasti ramen a horní části paží, dále masáž pokračuje hmaty, které uvolní oblast šíje, zvláště pak často zatuhlé úpony krčních svalů na lebku.

Vrcholem tohoto ošetření je samotná masáž hlavy, na které se vystřídá mnoho příjemných a uvolňující masážních hmatů. Tyto masážní hmaty mají velký vliv na prokrvení pokožky a podkoží hlavy a obličeje, zlepšují tak zásobování tkání krví a umožňují rychlejší odvedení toxických látek.

Tato masáž dokonale uvolní svaly, prokrví pokožku, odstraní každodenní stres, bolesti hlavy a očí, napětí v ramenou, v krku a šíji. Zlepší kvalitu vlasů, navodí pocit duševní pohody a celkově fyzicky a psychicky harmonizuje organismus. Masáž pomůže odčerpat pryč toxiny, které se hromadí v kůži a svalech. Opakována několikrát za sebou dokáže omezit výskyt migrén. Správně provedená masáž nahradí masáž celého těla.

Pomáhá odstraňovat:

 • psychickou únavu
 • podrážděnost
 • bolesti hlavy a migrénu
 • oční napětí
 • stavy úzkosti
 • nespavost
 • deprese
 • stres
 • hučení v uších
 • pomáhá odvádět toxiny z těla
 • zlepšuje růst a kvalitu vlasů
 • navozuje pocit duševní pohody
 • celkově psychicky a fyzicky harmonizuje organismus
 • zlepšuje koncentraci a jasnost myšlení

Více zde: https://masaze-lea.webnode.cz/sluzby/energeticka-masaz-hlavy/

Indické masáže

Jaké jsou druhy indických masáží?


Ajurvédská masážTyto masážní techniky tvoří součást ajurvédy – starobylý, přes 5 000 let starý, indický systém léčby těla a duše, který se zaměřuje na obnovení přirozené tělesné rovnováhy pomocí ozdravení a udržování tělesného, emocionálního a duševního zdraví. Ajurvédská masáž se zaměřuje na rovnováhu a tok životní energie v těle a pracuje s centry energie v těle.


Přínosy těhotenské masáže

TĚHOTENSKÉ MASÁŽE DODNES MEZI NĚKTERÝMI MAMINKAMI BUDÍ TROCHU OBAVY. ZÁDA SICE BOLÍ JAKO ČERT, ZEJMÉNA V OBLASTI BEDER, PROTOŽE SE PŘI TĚHOTENSTVÍ MĚNÍ ROZLOŽENÍ HMOTNOSTI A MNOHO MAMINEK TO KOMPENZUJE NESPRÁVNÝM DRŽENÍM TĚLA, ALE PŘECI JEN, MASÁŽ NĚKTERÝM ŽENÁM PŘIJDE NEVHODNÁ.

Je tomu ale právě naopak, masáž dokáže pomoci od velkého množství těhotenských neduhů včetně například strií a právě bolestí zad. Jen je třeba velice obezřetně vybírat odborníka, který masáž provede. S jedním takovým, terapeutem Petrem Englichem, vám přinášíme minirozhovor.

PRO KTERÉ TĚHOTNÉ ŽENY MASÁŽE JSOU VHODNÉ A PRO KTERÉ NAOPAK NE? SLYŠELA JSEM, ŽE SE NESMÍ CHODIT V PRVNÍM TRIMESTRU, PROČ?

Těhotenské masáže jsou vhodné pro ty ženy, které mají potíže s pohybovým aparátem, ať dlouhodobé nebo získané během samotného těhotenství. Nebo prostě jen pro ty, které si rády odpočinou a potřebují načerpat sílu. Hlavním důvodem, proč se doporučuje těhotenskou masáž absolvovat až v 2. trimestru, je víceméně jen opatrnost a možná křehkost samotného těhotenství v jeho začátcích. Těhotenská masáž, kterou v našem centru Cordeus provádím, se provádí na speciální naprosto bezpečné židličce, bříško a hrudník se vynechává, jinak je celotělová, a je sama o sobě neinvazivní, tedy nemůže mít vliv na vývoj dítěte.

SVĚŘIT SEBE A SVÉ NENAROZENÉ MIMINKO MASÉROVI MOHOU NĚKTERÉ ŽENY V TĚHOTENSTVÍ VNÍMAT S OBAVAMI. JAK LZE VYBRAT TAKOVOU MASÁŽ, U KTERÉ BUDE GARANCE ODBORNOSTI A BEZPEČNOSTI?

Každý z terapeutů nebo masérů, který s těhotnými ženami pracuje, by měl vědět, co se v těhotenství smí, nebo naopak nesmí, ale obecně se dá říci, že nejlepší je dát i v tomto případě na doporučení. Jistým vodítkem může být šíře nabízených služeb pro nastávající maminky i po porodu a nabízené služby pro samotné děti.

 S ČÍM VŠÍM UMÍ TĚHOTENSKÁ MASÁŽ NASTÁVAJÍCÍM MAMINKÁM POMOCÍ?

Odkážu na naše stránky, kde těhotenské masáže a jejich provedení podrobně popisujeme. Obecně jsme schopni efektivně pomoci při bolestech zad, dolních a horních končetin, chodidel, otocích, křečích, při celkovém stresu a napětí a s dalšími potížemi, se kterými se můžete v průběhu těhotenství setkat.

JE OBVYKLÉ, ŽE JE TĚHOTENSKÁ MASÁŽ ŠITÁ MAMINCE NA MÍRU?

Všechny procedury, které v našem centru Cordeus nabízíme se přizpůsobují individuálním přáním a zdravotnímu hledisku klienta a zejména pak těhotenská masáž. Klientce dáváme vybrat i z technik a způsobů provedení, ptáme se na její zdravotní stav a obtíže.

PROČ JSTE SI VYBRAL JAKO SPECIALIZACI PRÁVĚ TĚHOTENSKÉ MASÁŽE, CO MÁTE NA SVÉ PRÁCI RÁD?

Jsem vystudovaný jako nevidomý masér ve zdravotnictví s mezinárodně uznávanou certifikací. Své vzdělání soustavně zdokonaluji, a to výhradně prostřednictvím kvalitních školících zařízení s akreditací ministerstva zdravotnictví. V tomto oboru jsem od roku 2005 a s těhotnými pravidelně pracuji již cca 11 let. Za tuto dobu jsem se setkal s velkou spoustou budoucích maminek a s rozličnými přístupy, a to mě vlastně samotného velmi obohacuje a baví. Nejhezčí je, když přijde klientka, co čeká třeba již třetí dítě, a já si pamatuji, jak chodila na masáže v předchozích těhotenstvích a setkám se vlastně prvně osobně s dětmi, které jsem zažil pouze v bříšku. Pravidelně se stává, že se s maminkami dále potkávám na procedurách jako je ošetření po porodu, na manuálních lymfodrenážích a dalších terapií, s kterými pracuji.